Trwałe ogrodzenia drewniane

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Nieodpowiednio konserwowane płoty z drewna w mgnieniu oka się niszczą i mogą nieodwołalnie stracić swój pierwotny czar i cechy. Decydując się na zastosowanie drewna na ogrodzenie należałoby poznać rodzaje pielęgnacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszystkie prace konserwujące płot z drzewa wypada zacząć od poprawnego i dokładnego przygotowania materiału na płot, dlatego że od tego zależy efekt końcowy własnych prac. Przed zastosowaniem produktów do osłony i dekoracji sztachet z drewna kluczowe jest ocena, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi śladów biokorozji. Nie wcześniej niż po zakończeniu obróbki drewna na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku surowego drzewa ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu technicznego, jaki chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i owadami. Kiedy zabezpieczymy już nasze ogrodzenie przed postępem biokorozji, trzeba nanieść następne amalgamaty, jakie zabezpieczą je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli pragniemy utrzymać naturalny odcień drzewa naszego ogrodzenia, powinniśmy zastosować achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu ustalonego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący albo lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje płot od środka, ale nie utworzy na jego nawierzchni osłonowego filmu. Ochronione w ten sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej protekcji ogrodzenia, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w wypadku impregnatu ochroni płot przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drewna były trwałe należy przeznaczyć im dużo uwagi oraz opieki.

Totalnie inaczej jest w przypadku płotów z plastiku. Ów typ płotów jest w całości wytrzymała na czynniki atmosferyczne dzięki czemu nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie ulegają również biokorozji dlatego dogadzają swoim posiadaczom przez długi czas.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s