Żywe ogrodzenie z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego skweru? A jak je posadzić oraz doglądać?

Żywe płot z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić oraz pielęgnować?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa ogród, osłania nas przed miejskim hałasem, kurzem, spalinami, i wzrokiem przechodniów. Zapewnia miły cień, dostarcza kryjówkę ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego instalacją musimy postanowić, jaką rolę ma spełniać w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie Poznań, bądź pomóc w podziale skweru na mniejsze części i stworzeniu kameralnych zakątków? Winniśmy również uradzić, jaką płot będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór wariantu drzewa lub krzewu.

Olbrzymią zaletą ogrodzeń z drewek i krzaków iglastych jest ich całoroczna zieleń. W trakcie gdy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal skutecznie osłaniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Przeważa osąd, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” oraz „Spiralis”, które bez obcinania utrzymują wąski kształt. Jak uzyskają spodziewaną wysokość zmniejszamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki wymagają regularnego strzyżenia.

Na zielone sztacheta Winylowe preferujemy iglaki odporne na zimno. Wrażliwe tuje wschodnie oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabością takich nasadzeń jest dość wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich systematycznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają wzniesione pędy a także dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najporządniej sprawdzają się odporne na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, wskutek czego otrzymane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wtedy przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani człek, ani zwierzak.

Zależnie od siły przyrostu danego rodzaju mamy z nich zielone płoty o różnorodnej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów służą za szkielet rabat tudzież ścieżek, wydzielają od siebie różne części ogrodu. Takie ozdobne ogrodzenia prezentują się najlepiej, jak je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna czy jaśminowce, zdołamy uzyskać całkiem spore żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają separować skwer od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi skweru, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo wyjście zdaje przyzwoicie egzamin też w przypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te rodzaje wolno również strzyc, lecz wtenczas o wiele lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań rekomendowane są też krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na płoty najpoprawniej sprawdza się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Aczkolwiek i one po ostrych zimach bywają nieraz oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy popularne są zielone sztacheta z plastyku z laurowiśni lub zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w polskich warunkach klimatycznych ich liście nagminnie brązowieją z powodu mrozów. W takim razie, jeśli już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on niewysoki (do 60-80cm), ażeby wolno go było otulić na zimę agrowłókniną i łatwo wydobyć zaschnięte części.

Jeżeli chcemy uzyskać wyjątkowo dekoracyjny płot, powinno się posadzić naprzemiennie dwie względnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy wznosimy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, korzystnie jest obsadzić go innym, niskim, np. z iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztacheta z PCV strzyżone z fantazją- z krętą liną „dachu” względnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednakże poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s