Wierzba wypuści nawet spośród kawałka pędu.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka gałęzi.

Mając na uwadze ten fakt, zdołamy dzięki niej skonstruować zadziwiające modele ogrodzeń. Wskutek tego nasze ogrodzenie pozyska niepowtarzalny wygląd a także będzie się promować wśród żywopłotów w okolicy.

Wzrastające na działkach i bagiennych bagnach wierzby od dawna zadomowiły się w polskich botanikach. Polubiliśmy je za naturę oraz spectficzne koty. Nie są ambarasujące, wymagają tylko dużo wody i troszeczkę słońca. Dogodzą się niejako wszelką ziemią.


Mało drzew sprosta również identycznie prędko stymulować utracone odnogi oraz odrośle. Wierzby nadzwyczaj swobodnie odbudowują także własny system korzeniowy. Wystarczy, że ścięty bądź nawet złapany odrost zanurzony w słotnej ziemi po jakimś czasie wypuści korzenie i da początek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na pomysł, ażeby spośród wierzb produkować splecione sztachety ogrodzeniowe czy płotki pokryte liśćmi. Prawdopodobnie powinno się dysponować tak fikuśnego płot. Najlepiej do wybudowania takiego ogrodzenia wykorzystać następujące modele wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, i jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te gatunki wierzby na ogrodzenia mają parę łącznych własności:

produkują prostolinijne, długie oraz wielce sprężyste pędy – przez wzgląd na to można bez trudu nadawać formę ogrodzenia;
prędko odrastają po ścięciu- w krótkim czasie zdołamy wypleść kompletne przęsło na płot;
nadzwyczaj łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej umiejętności do założenia takiego ogrodzenia z wierzby.

Gdy posiadamy już propozycję na kształt ogrodzenia, musimy postarać się o odpowiednie wierzbowe pędy na płot. Na nieszczęście, przyuważenie ich w warunkach normalnych jest syzyfowe, jako że dziko wzrastające krzewy rzadko wypuszczają niezmiernie długie a zarazem proste pędy. Najprzyzwoiciej jest przewidzieć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie trzeba zaczekać nieco latek.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot przebierzmy najprzód lokalizację w skwerze, niewiele przez nas odwiedzane i w żadnym razie .Wiosną, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, z których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako sadzonek wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, które zdołamy dostać spośród dziko wzrastających roślin. Zanim posadzimy trzeba je namoczyć na 24 godziny w głębi, ażeby się poprawnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie aby górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny ekspresowo się zagęszczają, tym samym powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok ewentualnie dwa uznajemy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na stopień około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, których wiosenką następnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy nieczęsto przekraczają 2m, toteż na dłuższe musimy zaczekać choć jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s